Koncert Maoka – 8. 11. 2017 – Brno

Maok je pro nás skromný a laskavý člověk, který má ohromné srdce. Je to člověk, který skládá a hraje Vesmírnou hudbu. Rádi, moc rádi, si pouštíme jeho písničky. Je krásné u jeho hudby jen tak prostě být, dýchat a vnímat, jaké to je existovat. Dostat se do uvolněného, meditativního, stavu je díky tónům jeho hudby samovolnou činností. Neměli jsme ještě čest potkat se přímo, zajít na nějaký jeho koncert, což se po dnešku změnilo. Není to tak dlouho, co jsme zjistili, že se chystá na podzimní turné, při kterém si naplánoval zastavení i v našem štatlu, v Brně. Objednání lístků bylo dílem okamžiku. 

https://www.youtube.com/watch?v=SfrCLX06W8g

Je to pár týdnů zpátky, co jsem lístky objednával. Jak byly objednány, pustil jsem to z hlavy. Až před 14 dny jsem si vzpomněl, že bych si je také mohl pomalu začít připravovat, abychom je měli na den D hezky po ruce. Chvilka přemýšlení.. Jak to s těmi lístky vlastně bylo? No, jasně mají být někde v emailu. Kontroluji schránku a zpráva s lístky žádná. Dumám, kde udělali soudruzi z NDR chybu a vytáčím u toho číslo na informace o koncertu tady u nás v Brně. Volám do Zebra and Cloud, což je hudební vydavatelství, kde Maok (a nejen on) našel, co potřeboval ke spolupráci. Starají se i o koncerty. K uchu se mi dostává Láďa Kocián, který si mne pozorně vyslechne a vzápětí mi podává instrukce, jak a co udělat. Vše vypadá jednoduše, posílám nový email a těším se na lístky. To jsem ještě netušil, že mi Vesmír připravil lekci, abych se předvedl, jak moc o lístky stojím a také jak budu dovedný v telefonátech s Láďou Kociánem. To, co vypadalo jednoduše, se neskutečně zkomplikovalo. Kolegyně Ládi měla odeslat mail se vstupenkami, neboť informace z mé strany byly dostačující, jenže mail se nedařilo odeslat. Lístky jsem neměl u sebe ani po týdnu a telefonátů s Láďou Kociánem přibylo. Nakonec to dopadlo dobře, čemuž odpovídá i to, že píši o koncertu. Lístky do mailu dorazily a mohli jsme v klidu vyrazit na Maoka. I přes problémy musím Zebru and Cloud pochválit, jsou to profesionálové a s Láďou se mi komunikovalo krásně lidsky. Za problém vlastně nemohli. Ten vznikl kdesi v etéru neznámo jak a proč.. Tím to uzavřu. 😉

Dnešní den jsem strávil celý v práci, zřejmě jen proto, abych se mohl těšit na večer. Nijak zvlášť jsem se k večeru neupínal, protože mi to krásně utíkalo. Do práce jsem jel autem, neboť končím po 18 hodině a koncert měl naplánovaný začátek na 19 hodinu, tak abychom to vůbec stíhali. První, co mě venku překvapilo, byl déšť. Pak už jsem jen jako pirát profrčel k domovu (nedalo se jinak, koncert je koncert), nechtěl jsem ani Madlenku stresovat, jestli to stihneme. Stihli jsme to s přehledem. Před 19 hodinou naše kroky mířily kolem kostela sv. Leopolda, jinak též klášter Milosrdných bratří, využili jsme toho, že na stejné místo šli dvě paní, které nás tak spolehlivě navedli na místo činu. Vstupuje dovnitř a jdeme vstříc nádhernému zážitku. Paní si čtečkou překontroluje naše lístky v telefonu (děkuji pane Kociáne) a můžeme již nahlédnout do koncertního sálu Milosrdných bratří. Krásně jste vybrali místo, děkujeme moc. Sál na nás dýchl klidným kouzlem a bájnou atmosférou, která se později změnila na výlet Vesmírem. Fotím Madlenku, jak se chystá najít si své místečko, odkud by dobře viděla.

Přicházíme na místo činu.. Místo si nás okamžitě získává..

 

Maok ladí.. Půjčeno z Fb Maoka.

Bytůstek je zde již dostatek a všechna přední místa jsou rozebrána. Nevadí, pohodlně jsme si vybrali přímo v prostředku sálu. Rozhlížíme se kolem sebe a musíme konstatovat, že máme všude okolo samé příjemné dušičky. Zjišťujeme též, že je tu i balkón. Sál se pomalu zaplnil, 19 hodina byla tu a Maok zatím někde rozjímal. Madlenka to vystihla velmi přesně, když řekla, že to bude akademická čtvrthodinka, než dorazí. Stalo se tak. Ještě za světla jsme si všimli, že po stropě běhají nějaká fialová světélka. Bylo nám jasné, že jsou pro nás připraveny fialové hvězdy dálav vesmírných. S tmou v sále přišlo světlo.. Maok dorazil. Přišel přesně tak skromně a tiše, jak to jen v lidské přirozenosti jde. Na místo, kde seděl a hrál, svítilo světlo, které tak krásně podtrhávalo jeho vlastní světlo. Nad Maokem fialový Vesmír.. Chopil se kytary a bez nějakých proslovů, jen s tichým pozdravem, začal kouzlit a čarovat.

Pohled na nás, diváky koncertu. Foto půjčeno z Fb Maoka. Kdo nás najde?

Bylo to, jako bychom prošli branou do jiného světa. Již první tóny dokonale uvolnily mysl. Neznali jsme písničky, co hrál. Posloucháme doma ty starší, tak jsme zjistili, že byly prezentovány písničky z posledního alba Inerei, zřejmě zazněly i nějaké nové. To, co se do nás pustilo z pódia, nás vytrhlo ze všedního, večerního, dění. Dá se hudbou hladit a konejšit Duši? Ano, dá. Maok to umí dokonale. Zvuky a tóny jsou poskládány jako barvitá pohádka, která mysl zasní a odvede od chaosu myšlenek. Vede ji do klidu a pošle Duši na výlet. Stačil jediný pohled na nebe poseté fialovými hvězdami, otevřít srdce tónům kytary a wauuuu..

Cestujeme Vesmírem.. Bože, to byla krása.. Děkujeme..

Držme si klobouky, Duše rozpřáhla svá křídla a svobodně letí. Vstříc fialovým hvězdách, které jsou tak skutečné, že se až tají dech. Melodie a nápěvy, které Maok hraje jsou hudbou Života, toho skutečného, kdy si Duše plně uvědomí svůj potenciál. Držíme se s Madlenkou za ruce a užíváme si to. Dívám se, jak parádně si své hraní užívá i Maok. Chvilku poslouchám, hledím se na hvězdy, po lidech okolo. Dávám Madlence polibek a otevírám se dobrodružství. Zavírám oči. Tóny, které poslouchám, se mi v srdci zhmotňují. Již je nevnímám jen sluchem, jsou vším. Vidím je, cítím je. Rozletím se k nim. Hvězdnou oblohou. Vstříc nekonečným dálavám. Dušičce by se ani nechtělo zpátky, jak krásný je to výlet po hvězdách. V tělíčku je jí dobře, vrátila se. Inu, ráda. A srdíčko počalo ihned šeptat svá vzrušená slova beze slov. Teď ne.. Ještě hraje ta Božská hudba.. Ano, vím mé srdíčko, vzrušilo tě to.. Teď poslouchej, pošeptáš mi to doma, za ticha noci. Budu ti vděčný. Tak jako vždycky. Usměji se na Madlenku, která září tou krásou všude kolem. Pevně ji chytnu za ruku, pohladím a poděkuji, že můžeme spolu kráčet Životem. Děkuji za mou úžasnou Ženu. Za mou múzu.. Ještě na chvilku zavírám oči a jsem zpět.. Tóny Maokovi se zapisují do srdce a Duše svobodně letí.. Krásný výlet, překrásný.. Děkujeme převelice.

Přichází první konec, který ještě není koncem.. V první řadě seděli přátelé Maoka z Nového Zélandu, Maok dostává svého slibu a pouští se do lekce slovenského jazyka, který jim slíbil. Baví nás tím všechny.. Jeho lidská skromnost se úžasně odráží ve velikosti jeho hudby. Blíží se 21 hodina.. Přichází druhý konec a ten je pro dnešek trvalý. Rozsvěcují se světla a potlesk vyprovází zaslouženě Maoka do zákulisí. Úsměvy na tvářích spokojených bytůstek jasně odrážejí celkovou atmosféru krásného večera. Byly to nádherné okamžiky. S hudbou Maoka pro Duši z dálav Vesmíru.. Hudba vnitřních krajin.. Jak nahoře, tak dole.. Loučíme se s místem, oblékáme se a vyrážíme vstříc uplakanému Brnu. Venku se do nás pustila zima, kterou jsme rozehnali až doma v horké sprše.. Děkujeme Ti, Maoku za překrásný večer.. <3

Mohlo by se vám také líbit: