„Zdá se, že pro Mutanty (to je, prosím, označení jednotlivců naší civilizované lidské společnosti – takto nám říkají Původní lidé, australští domorodci, Aboriginci, nejstarší civilizace našeho světa) se práce stala rizikem. Vaše podnikání začalo, protože lidé mohli věci získat snáze kolektivně než jednotlivě a protože každému jednotlivci dalo podnikání příležitost k vyjádření jeho talentu a umožnilo mu vstoupit do vašeho peněžního systému. Ale teď je jediným cílem vašeho podnikání v něm pokračovat. Nám se to zdá divné, protože zatímco výrobek a lidi vidíme jako něco skutečného, podnikání tak nevidíme. Je to pomyslná věc založená na dohodě, a přesto je jejím cílem prostě jen pokračovat, bez ohledu na všechno ostatní. To je pro nás těžko pochopitelné,“ řekla Švadlena.

Nádherná definice lidské práce dnešní doby.. Tuhle myšlenku, hlubokou myšlenku, která skrývá i neskrývá čistou a křišťálovou pravdu o tom, jak na tom je naše civilizovaná společnost, přednesla osoba, která neumí ani číst, ani psát, osoba, která by pro mnohé z nás byla jen nevzdělanou divoškou, jednoduchým člověkem. A přeci.. Kdo z nás je vlastně civilizovanější? Naše technokratická společnost, nebo společenství Původních lidí žijících v naprostém souladu s přírodou, bohem, vesmírem a jimi samotnými?

Citovaný text půjčen z knihy Poselství od protinožců, kterou napsala Marlo Morganová. Nezbývá než poděkovat Jardovi Duškovi, který mě ke knize po letech znovu přivedl.

Mohlo by se vám také líbit: